ćwiczenia na ból kręgosłupa

Bardzo często osoby  z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa zastanawiają się, dlaczego wykonywane przez nich ćwiczenia na kręgosłup nie przynoszą pożądanego efektu. Po krótkiej rozmowie okazuje się, że owe ćwiczenia zostały albo podpatrzone na jednej ze stron internetowych, albo przekazane im podczas wizyty w gabinecie lekarskim w postaci ulotki zawierającej reklamę leku przeciwbólowego, czy wreszcie zasugerowane przez znajomego, któremu jakiś czas temu pomogły uporać się z  bólem pleców.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie ma uniwersalnego zestawu ćwiczeń, który mógłby być zarekomendowany każdemu, kto ma problemy z kręgosłupem. Wykonywanie ćwiczeń na własną rękę,  może skutkować nie tylko brakiem poprawy, w pewnych sytuacjach spowoduje wręcz pogłębienie aktualnej patologii, nasilając dolegliwości.

Leczenie ruchem powinno być traktowane jako jeden z elementów rehabilitacji kręgosłupa i umiejętnie w ten proces wplecione. A to wszystko w oparciu o dobrą znajomość aktualnego problemu pacjenta, a także  niezbędny w tym przypadku  zakres wiedzy z takich dziedzin jak biomechanika czy fizjologia wysiłku.

Każdy pacjent wymaga indywidualnie dobranej terapii.   Decyzja o rozpoczęciu rehabilitacji ruchowej powinna być podjęta przez fizjoterapeutę i prowadzona pod jego nadzorem. To fizjoterapeuta dobiera rodzaj ćwiczeń, oraz ich intensywność, biorąc pod uwagę  aktualne dolegliwości pacjenta i ich przyczyny, możliwości ruchowe osoby ćwiczącej, a także cele jakie powinny być na danym etapie rehabilitacji osiągnięte.

Warto również podkreślić, że ustąpienie dolegliwości bólowych nie oznacza koniec usprawniania kręgosłupa. Każdy kto chce utrzymać wypracowane w gabinecie rehabilitacji pozytywne efekty terapii, powinien zaufać fizjoterapeucie i systematycznie kontynuować zaproponowane przez niego ćwiczenia. W przeciwnym razie przeciążony kręgosłup odpłaci tym, co jest już pacjentowi znane a mianowicie bólem.