Ćwiczenia na ból kręgosłupa

Po krótkiej rozmowie okazuje się, że owe ćwiczenia zostały albo podpatrzone na jednej ze stron internetowych, albo przekazane im podczas wizyty w gabinecie lekarskim w postaci ulotki zawierającej reklamę leku przeciwbólowego, czy wreszcie zasugerowane przez znajomego, któremu jakiś czas temu pomogły uporać się z  bólem pleców.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie ma uniwersalnego zestawu ćwiczeń, który mógłby być zarekomendowany każdemu, kto ma problemy z kręgosłupem. Wykonywanie ćwiczeń na własną rękę,  może skutkować nie tylko brakiem poprawy, w pewnych sytuacjach spowoduje wręcz pogłębienie aktualnej patologii, nasilając dolegliwości.

Leczenie ruchem powinno być traktowane jako jeden z elementów rehabilitacji kręgosłupa i umiejętnie w ten proces wplecione. A to wszystko w oparciu o dobrą znajomość aktualnego problemu pacjenta, a także  niezbędny w tym przypadku  zakres wiedzy z takich dziedzin jak biomechanika czy fizjologia wysiłku.

Każdy pacjent wymaga indywidualnie dobranej terapii.   Decyzja o rozpoczęciu rehabilitacji ruchowej powinna być podjęta przez fizjoterapeutę i prowadzona pod jego nadzorem. To fizjoterapeuta dobiera rodzaj ćwiczeń, oraz ich intensywność, biorąc pod uwagę  aktualne dolegliwości pacjenta i ich przyczyny, możliwości ruchowe osoby ćwiczącej, a także cele jakie powinny być na danym etapie rehabilitacji osiągnięte.

Warto również podkreślić, że ustąpienie dolegliwości bólowych nie oznacza koniec usprawniania kręgosłupa. Każdy kto chce utrzymać wypracowane w gabinecie rehabilitacji pozytywne efekty terapii, powinien zaufać fizjoterapeucie i systematycznie kontynuować zaproponowane przez niego ćwiczenia. W przeciwnym razie przeciążony kręgosłup odpłaci tym, co jest już pacjentowi znane a mianowicie bólem.