Dyskopatia

Mianem dyskopatii określa się schorzenia krążka międzykręgowego (dysku), które są wynikiem jego degeneracji. U każdego z nas wraz z upływem lat starzeją się również krążki międzykręgowe, stając się często przyczyną dużych problemów.

Wcale nie rzadkie są sytuacje, kiedy po wykonaniu niefortunnego ruchu, dźwignięciu jakiegoś ciężaru, dłuższym przebywaniu w niekorzystnej pozycji (pozycja siedząca, pozycja pochylona) lub po spoczynku nocnym doznajemy nagłego ewentualnie powoli narastającego bólu zlokalizowanego między łopatkami, w okolicy karku czy też lędźwi ewentualnie pośladka. Po czasie ból ten zaczyna narastać i promieniować do barku, do ramienia lub w przypadku bólu pośladka do uda i niżej. Potęgujące dolegliwości bólowe w znacznym stopniu utrudniają wykonywanie ruchów i znalezienie sobie komfortowej pozycji ciała.

Warto wtedy rozważyć wizytę w gabinecie rehabilitacji lub jeśli wymaga tego sytuacja umówić wizytę domową fizjoterapeuty specjalizującego się w terapii manualnej, który po wnikliwym badaniu podejmie leczenie dyskopatii. Z pewnością będzie to leczenie przyczynowe, którego efekty będą widoczne już w trakcie pierwszej wizyty.

BADANIA OBRAZOWE

Badania obrazowe: zdjęcie rentgenowskie (RTG), tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (MRI) są badaniami dodatkowymi. Często ich wyniki są „fałszywie pozytywne” lub „fałszywie negatywne” co w praktyce może oznaczać, że w pierwszym przypadku pacjent ma widoczne zmiany w badaniu a nie ma żadnych dolegliwości, w drugim natomiast wynik badania jest negatywny a pacjent cierpi z powodu bólu np. w okolicy lędźwiowej.

Najbardziej dostępnym badaniem jest zdjęcie rentgenowskie (RTG), często korzystanie z tego badania jest nadużywane w nadziei, że jego wynik odpowie na podstawowe pytanie „dlaczego mnie boli?”. Niestety ani dysk ani opona twarda nie są widoczne radiologicznie! Te dwie struktury na skutek przepukliny dysku „wchodzą ze sobą w konflikt” co jest przyczyną dolegliwości bólowych. Dlatego niemożliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy dyskopatii podpierając się jedynie na badaniu RTG.

Podstawą do postawienia diagnozy przepukliny dysku jest zbadanie pacjenta. Fizjoterapeuta zbierając dokładny wywiad i przeprowadzając badanie z wykorzystaniem testów funkcjonalnych jest w stanie po analizie symptomów i objawów stwierdzić czy przyczyną dolegliwości bólowych pacjenta jest dyskopatia i zaproponować odpowiednie leczenie przyczynowe.

Tagged on: