Instruktaż pielęgnacji noworodka i niemowlaka

    Rozwój dziecka jest procesem, który rozpoczyna się w chwili zapłodnienia.  W okresie życia wewnątrzmacicznego tworzą  i rozwijają się narządy, organy  oraz układ nerwowy.  Jest to także okres, w którym wykształcają się odruchy  bezwarunkowe, które zaraz po urodzeniu umożliwiają  noworodkowi  samodzielne  podjęcie takich czynności życiowych jak:  ssanie, połykanie czy oddychanie.

W ciągu pierwszego roku życia  rozwój jest nadal bardzo intensywny. Dojrzewanie całego układu nerwowego oraz narządów zmysłów dokonuje się dzięki odbieraniu z otoczenia wielu różnorodnych bodźców  i przesyłaniu istotnych informacji  do mózgu.

Chociaż rozwój każdego zdrowego dziecka cechuje indywidualizm, to powinien on przebiegać  zgodnie z prawami rozwojowymi:  cefalokaudalnym   i proksymalno – dystalnym.

Prawidłowo rozwijające się dziecko stopniowo uczy się coraz bardziej złożonych czynności  ruchowych.

Dla prawidłowego przebiegu rozwoju dziecka duże znaczenie ma codzienna pielęgnacja oraz wspólna zabawa. Takie czynności jak: noszenie, ubieranie, przewijanie, karmienie wpływają na jakość wzorców, którymi  posługuje się dziecko, osiągając kolejne etapy w swoim rozwoju.

Dziecko musi mieć zapewnione poczucie własnego bezpieczeństwa, dlatego musimy zwracać szczególną uwagę na odpowiednią pielęgnację, noszenie, podtrzymywanie główki oraz stabilizację ciała podczas zmian położenia. Bardzo ważne są naprzemienność i obroty w trakcie przewijania  i ubierania.

Instruktaż pielęgnacyjny prowadzony przez fizjoterapeutę dedykowany jest rodzicom wszystkich dzieci. Fizjoterapeuta pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości, udzielając informacji na temat  prawidłowego rozwoju, a także nauczy praktycznych umiejętności jego stymulacji poprzez prawidłową pielęgnację oraz codzienną zabawę z dzieckiem.