Nieprawidłowe wzorce postawy

Nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa to nie  tylko skolioza. Już zmiany w płaszczyźnie strzałkowej – czyli nieprawidłowe wygięcia kręgosłupa w tej płaszczyźnie, powoduje nieprawidłowe obciążenie zarówno stawów, jak i mięśni. Często zaburza to funkcję poszczególnych tkanek, zarówno mięśni ,więzadeł, powięzi, układu nerwowego,  naczyniowego, jak i pracę narządów wewnętrznych. 

Przyczyn nieprawidłowego ustawienia kręgosłupa może być wiele m.in. :

  • Zaburzenia napięcia posturalnego, co często obserwujemy już  w pierwszych miesiącach życia
  • Przeciążenia związane z nieprawidłową ergonomią pracy, trybem życia 
  • Urazy
  • Stres
  • I inne

Patrząc już na samą etiologię, problem prawidłowego ustawienia kręgosłupa,  a tym samym prawidłowej postawy ciała dotyczyć może zarówno dzieci jak i dorosłych. 

Często obserwujemy zarówno u dzieci   jak i u dorosłych dwa charakterystyczne wzorce  nieprawidłowej postawy: GÓRNY ZESPÓŁ SKRZYŻOWANIA i DOLNY ZESPÓL SKRZYŻOWANIA .

ZESPOŁY SKRZYŻOWANIA  to procesy kompensacyjne związane z  niewłaściwym używaniem czy też bezczynnością  mięśni dolnego odcinka kręgosłupa i miednicy. Zespoły te wywołują przeciążenia , zwiększenie napięcia oraz skrócenia niektórych grup  mięśniowych a inhibicję i osłabienie innych , co prowadzi do uogólnionych zmian posturalnych nie tylko w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. 

W GÓRNYM  ZESPOLE SKRZYŻOWANIA  pojawia się charakterystyczna, zgarbiona postawa z zaokrąglonymi barkami i wysuniętą do przodu głową. Ogranicza to ruchomość klatki piersiowej jak i oddychanie.  W konsekwencji mogą rozwijać się dolegliwości bólowe w obrębie głowy, twarzy ( ból rzutowany , pochodzący z punktów spustowych przeciążonych mięśni) , ból odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Dysfunkcje czy ból mogą pojawić się także w obrębie obręczy barkowej czy klatki piersiowej.  Inne objawy to m. in.: zaburzenia widzenia, zaburzenia słuchu, ból lub mrowienie w okolicach twarzy, czy kończyn górnych.

W DOLNYM ZESPOLE SKRZYŻOWANIA  obserwujemy postawę „zawieszoną”  w łuku przednim z osłabionymi mięśniami  brzucha i pośladkowymi , a nadmiernie napiętymi mięśniami  lędźwiowymi i prostownikiem grzbietu . Objawy hiperaktywności  zauważyć możemy również w obrębie mięśni : napinacza powięzi szerokiej , gruszkowatego , czworobocznego lędźwi , kulszowo- goleniowych. Często pojawia się   ból, który jest odpowiedzią na proces, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek. Ból może pojawić się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, w obrębie miednicy czy kończyn dolnych. W tych rejonach  ciała możemy zauważyć także mrowienie, pieczenie czy zaburzenia temperatury . Objawy te w konsekwencji utrudniają swobodne poruszanie się.

Ból jednak rzadziej pojawia się u dzieci.  W tej sytuacji to obserwacja i świadomość rodziców ma ogromne znaczenie.  W przypadku dzieci zmiany strukturalne tkanek nie są tak daleko posunięte. Rehabilitacja często staje się   także profilaktyką , aby w dorosłym wieku te osoby nie musiały walczyć z bólem i innymi problemami wynikającymi  z nieprawidłowej postawy , tym samym nieprawidłowego obciążenia kręgosłupa oraz innych stawów i tkanek. 

Niezależnie czy ból się pojawia i utrudnia nam życie czy jeszcze nie,  gdy zauważymy nieprawidłowości w naszej postawie warto zasięgnąć oceny naszej postawy u rehabilitanta. 

To rehabilitant za pomocą dobrze przeprowadzonego wywiadu i badania, przy użyciu odpowiednich testów potrafi przedstawić nam przyczynę naszego problemu, przedstawić w jaki sposób powinna wyglądać terapia oraz wskazać nam  czy i w jaki sposób możemy sami popracować , aby zmniejszyć lub zniwelować nasze dolegliwości. 

W sytuacji gdy nieprawidłowemu wzorcowi postawy towarzyszy ból promieniujący z narządów wewnętrznych, konieczna będzie terapia przebiegająca dwutorowo: kontynuacja rehabilitacji oraz wizyta u innego specjalisty, do którego to może nas skierować fizjoterapeuta.

Świadomość i obserwacja naszego ciała , a także  postawy i sposobu poruszania się naszych dzieci jest bardzo ważnym elementem naszego życia ,który nam pomaga oraz zapobiega   pojawieniu się wielu problemów zdrowotnych .