Rehabilitacja kręgosłupa

Rehabilitacja kręgosłupa to proces, który wymaga od pacjenta czynnego zaangażowania i wytrwałości a od fizjoterapeuty rzetelnej wiedzy medycznej oraz przygotowania praktycznego. Warunki te powinny być spełnione zawsze, niezależnie od celu usprawniania.

Pacjent z bólem kręgosłupa potrzebuje pomocy „tu i teraz”, nie za miesiąc czy pół roku. Niestety realia w jakich funkcjonują państwowe placówki rehabilitacyjne, każą choremu czekać, najczęściej zbyt długo. Rozmawiając z pacjentami w gabinecie rehabilitacji, często słyszę: „proszę Pana, mnie to już boli od kilku lat i chyba się do tego bólu przyzwyczaiłam…”. Prawda jest taka, że bagatelizowanie bólu lub innych – z pozoru niewinnych dolegliwości jest dużym błędem. Zawsze warto dążyć do szybkiego zdiagnozowania i skutecznego wyleczenia swoich problemów z kręgosłupem. Niech za przykład posłuży nam pacjent zgłaszający uczucie mrowienia w dużym palcu u nogi, niby nic takiego, drobna niedogodność z którą da się żyć. Niestety w niektórych przypadkach to może być symptom poważnej patologii toczącej się w kręgosłupie.

Aby rehabilitacja kręgosłupa była skuteczna i bezpieczna, musi być poprzedzona szczegółowym wywiadem oraz badaniem przedmiotowym. Niedopuszczalne jest stawianie diagnozy i podejmowanie decyzji o leczeniu bez wcześniejszej analizy zgłoszonych przez pacjenta symptomów  i wywołanych podczas badania fizykalnego objawów. Są to standardy postępowania o których pamięta każdy dobry lekarz i każdy dobry fizjoterapeuta.

Kolejną ważną kwestią jest indywidualizacja rehabilitacji pacjentów z dolegliwościami kręgosłupa. Innego sposobu leczenia wymaga młoda osoba uskarżająca się na ból kręgosłupa związany z przeciążeniem mięśni przykręgosłupowych, innego pacjent w średnim wieku, który na skutek dyskopatii ma dolegliwości promieniujące do okolicy barkowo-łopatkowej a jeszcze innego starszy pacjent z bólem korzeniowym i mrowieniem w palcach, które spowodowane są uciskiem na korzeń nerwowy w zachyłku bocznym kręgosłupa.

Rehabilitacja zespołów bólowych kręgosłupa zawsze powinna przebiegać pod nadzorem dobrego fizjoterapeuty. Próby leczenia na własną rękę zwykle nie przynoszą poprawy stanu zdrowia, mogąc również doprowadzić do nasilenia dolegliwości. Skoro z bólem zęba udajemy się do gabinetu stomatologicznego, licząc na pomoc specjalisty, to w sytuacji  gdy boli nas kręgosłup, koniecznie skierujmy swoje kroki do gabinetu rehabilitacji.