Ból pleców

Jest zjawiskiem bardzo powszechnym, dotyczącym szerokiej grupy pacjentów.

Na bóle pleców o różnym nasileniu i różnym czasie trwania uskarżają się zarówno osoby bardzo aktywne ruchowo np. sportowcy, jak i osoby które prowadzą typowo „siedzący” tryb życia.

Również przedział wiekowy jest tu bardzo szeroki: od osób bardzo młodych, poprzez osoby w średnim wieku, po osoby starsze – powyżej 70 r.ż..

Ból pleców może być bardzo ostry, uniemożliwiający wręcz wykonanie jakiegokolwiek ruchu, jak również przewlekły, o mniejszym nasileniu lecz nie mniej dokuczliwy.

Przyczyny bólu pleców są wielorakie, różne są również metody jego leczenia.

Praktycznym problemem jest jednak to, że duża grupa pacjentów z powodu źle leczonego ostrego bólu pleców, staje się pacjentami uskarżającymi się na przewlekły, powracający ból w okolicy lędźwiowej, krzyżowej czy pośladkowej.

Niezwykle ważne jest aby jeśli to tylko możliwe już w fazie ostrej, gdy ból jest silny i trwa od niedawna, trafnie zdiagnozować przyczynę zgłaszanych dolegliwości. Również u pacjenta z bólem przewlekłym konieczne jest „dotarcie” do źródła bólu.

Aby dobrze leczyć, trzeba wiedzieć co leczyć. Inaczej bowiem leczony będzie ból pleców pochodzenia mięśniowego, więzadłowego, ból pochodzący od stawów kręgosłupa, czy wreszcie ból, którego przyczyną jest dyskopatia.

Fizjoterapeuta specjalizujący się w terapii manualnej posiada wiedzę i umiejętności praktyczne aby za pomocą wnikliwie przeprowadzonego wywiadu i testów funkcjonalnych, wskazać na właściwą przyczynę bólu oraz zaproponować adekwatne i efektywne leczenie przyczynowe.

Już podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty (terapeuty manualnego) można spodziewać się pozytywnych efektów leczenia.