Rehabilitacja biodra

Bardzo często do gabinetu rehabilitacji trafiają pacjenci z dolegliwościami bólowymi w okolicy biodra. Czynników które wywołują te dolegliwości może być wiele, dlatego pierwszym i najważniejszym zadaniem fizjoterapeuty jest wykonanie diagnostyki różnicowej. Najczęściej umiejętnie przeprowadzony wywiad oraz wykonanie odpowiednich testów pozwala trafnie zlokalizować źródło bólu.

Lokalizacja bólu którego przyczyna leży w stawie biodrowym, może być przez pacjenta różnie opisywana. Bardzo często jest to ból z przodu, promieniujący do pachwiny lub kolana. W innym przypadku chory odczuwa ból z boku – w okolicach krętarza większego, ewentualnie w plecach (w górnej części pośladka).

Najczęściej występującym schorzeniem stawu biodrowego u osób dorosłych są zmiany zwyrodnieniowe (coxarthrosis).

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego jest chorobą przewlekłą i  postępującą. Początkowo dolegliwości bólowe związane są wyłącznie z obciążaniem stawu np. podczas chodzenia. Wraz z rozwojem zmian degeneracyjnych w stawie ból narasta i pojawiają się również bóle spoczynkowe oraz szczególnie uciążliwe dla pacjenta bóle nocne. Bólom towarzyszą także sztywność, ograniczenia ruchomości  i osłabienie siły mięśniowej w obrębie pośladka i uda.

Rehabilitacja biodra w chorobie zwyrodnieniowej ma na celu:

  • zmniejszenie dolegliwości bólowych
  • poprawę zakresu ruchomości stawu
  • wzmocnienie i uelastycznienie mięśni

Indywidualnie dobrana i systematycznie prowadzona rehabilitacja ruchowa, wykorzystująca pasywne środki terapii manualnej, a także wykonywane samodzielnie przez pacjenta ćwiczenia, poprawia jego możliwości funkcjonalne oraz ogranicza ilość zażywanych leków przeciwbólowych.