Skolioza

Nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa w każdej z trzech płaszczyzn niekorzystnie wpływa na obręcz barkową, klatkę piersiową, miednicę oraz kończyny górne i dolne.

Utrzymujące się nieprawidłowości strukturalne w narządzie ruchu rzutują na jakość postawy ciała i sposób wykonywania czynności dnia codziennego.

Złożoność problemu jakim jest skolioza wymusza konieczność indywidualnego zaplanowania i prowadzenia rehabilitacji z każdym pacjentem.

Ważnym jest aby w porę wychwycić nieprawidłowości postawy ciała swojego dziecka i udać się na konsultację do fizjoterapeuty (rehabilitanta).

Na co zwrócić uwagę ?

  • nieprawidłowe ustawienie barków (barki nie są na jednym poziomie, jeden z barków może być wysunięty do przodu)
  •  nieprawidłowe ustawienie miednicy (kości biodrowe ustawione są na różnej wysokości, po jednej stronie biodro może być nieco bardziej z przodu)
  • asymetryczne ustawienie łopatek (wyżej ustawiona, bardziej odstająca jedna łopatka)
  • asymetria kątów talii (wcięcie w pasie w różnym stopniu zaznaczone po lewej i po prawej stronie)
  •  obecność garbu żebrowego i wału lędźwiowego (widoczne wybrzuszenie po jednej stronie kręgosłupa, po pochyleniu się osoby do przodu)

Pamiętajmy, że nieleczona skolioza postępuje i zwiększa ryzyko powikłań w postaci pogarszającej się postawy ciała, niewydolności układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz bólu wynikającego z powiększających się deformacji.